Deload – staronový fenomén v cyklování tréninku

            Stagnace naší výkonosti má kořeny hned v několika faktorech. Patří mezi ně opakování stejných tréninkových metod, celkově dosažená úroveň, fyzický a psychický stav, ale především nedostatek regenerace. Ten sebou nese riziko přetrénování. Lidsky řečeno svaly pracují tak intenzivně, že nedochází k doplnění vyčerpaných energetických zásob. Tím pádem nemohou pracovat tak intenzivně, jak bychom očekávali.

dokreslené svaly

            Pro velkou spoustu sportovců se stane trénink jakousi drogou. Nedokáží si představit, že by měli svůj naplánovaný den v posilovně oželet. Napomáhají k tomu i hesla a mýty o tom, že bolest je jen psychický stav, že se dá překonat, že pro zlepšení výkonu je nutné posouvat hranice a limity těla za každou cenu. Dokonce se můžeme setkat i s názorem, že čas potřebný k regeneraci je promrhaný, kdo odpočívá, tak šidí trénink a hledá jen výmluvy k nečinnosti. Tyto mýty jsou hluboce zakořeněné.

            Naštěstí se v současné době formuje armáda moderních osobních trenérů, kteří nevzešli pouze z řad zkušených cvičenců, ale prošli studiem, poznali svůj obor a vědí, že pro dobrý fyzický základ je nutné především pochopit, jak tělo funguje. Ze sportu se stává věda, kde anatomie a fyziologie hrají důležitou roli.
meditace u jezera

            Odpočinková fáze se díky tomu znovu dostává na světlo světa. Jedná se jednoduše o plánované nicnedělání. Po uplynutí jednoho mezocyklu, obvykle trvajícího cca 4-6 týdnů, zkrátka zařadíme mikrocyklus bez tréninku. Studie potvrzují, že deload má velice pozitivní vliv. Dokonce se ukazuje, že dochází k nárůstu výkonnosti, svalového objemu, a to bez práce. Nárůst samozřejmě netrvá věčně, ale narušení stereotypu vede k obnově šlach a kloubů, které při cvičení trpí nejvíce. Neméně důležitý vliv má i na psychiku a motivaci. Při dlouhodobém cvičení se ztrácí chuť a to, co dříve bylo závislostí, děláte z donucení a rutiny. Po odpočinkové fází se budete na první následný trénink těšit tak, jak tomu byl ona začátku.

Princip deload umožňuje neustálý postupný nárůst výkonu. Příkladem je například dřep s velkou činkou – začínáme na 100 kg, postupně týdně navyšujeme o 5 kg váhu, po 4 týdnech (o 20 kg více) zařadíme deload a další mezocyklus začneme na váze 105 kg.