Elektromobily a jejich budoucnost

Co je to elektromobil?

Elektromobil je alternativa klasického auta se spalovacím motorem, které má téměř každý z nás doma. Jedná se o automobil poháněný elektromotorem, jenž je poháněn energií z akumulátoru. Na rozdíl od běžného automobilu je šetrný k životnímu prostředí, protože nevypouští do ovzduší žádné látky vzniklé spalováním paliva. Dojezdová vzdálenost elektromobilu závisí na kapacitě akumulátoru, ten je proto třeba nabíjet v dobíjecích stanicích, podobně jako je třeba natankovat auto na benzínce. V současnosti je v ČR více než 50 dobíjecích stanic.
světlo Mercedesu

Porovnání s klasickými automobily

Na rozdíl od automobilů se spalovacími motory neobsahují elektromobily převodovku, spalovací motor, oleje, spojku ani výfuk. Hlavní nevýhodou elektromobilu je vyšší pořizovací cena a delší doba nabíjení. Nabití 100% kapacity baterie může trvat až půl hodiny, zatímco u automobilu se spalovacím motorem nám natankování zabere maximálně 5 minut i se zaplacením. V porovnání se spalovacím motorem jsou provozní náklady přepočítané na km výrazně nižší. Nízké provozní náklady nejsou jedinou výhodou elektromobilu. Mezi další výhody patří zejména tichost a šetrnost k životnímu prostředí.
elektrické nabíjení

Budoucnost elektromobilů

Vzhledem k stále zhoršujícímu se stavu ovzduší a stoupajícím cenám ropy se počítá s pomalým nahrazováním automobilů se spalovacími motory elektromobily. Avšak má to i svá úskalí. Například současné elektrické sítě nejsou stavěné na velké množství současně dobíjených elektromobilů. V případě, že by byly všechny spalovací automobily nahrazeny elektromobily, byly by elektrické sítě přetěžovány a nestačily by.
elektrický náboj
V současné době je podíl elektromobilů zanedbatelný. Světlou výjimkou je Norsko, kde je téměř 25% aut již poháněno elektrickým motorem. Celkový podíl elektromobilů nebo hybridních automobilů v roce 2020 se ovšem odhaduje na 1 až 10%. To je poměrně velký rozsah a nikdo tedy neví kolik ze sta vyrobených aut bude obsahovat elektromotor. Nechme se tedy překvapit.