Jaká barva vítězí?

Je jedno, kde si koupíte auto. Ať už je to v České republice, nebo na větovém trhu, obecně platí, že více než každé třetí prodané auto je bílé. Ještě před pár lety ale platilo, že lidé kupovali auta stříbrná. Tato barva byla po celé desetiletí nejoblíbenější, nyní se pere o druhé místo s barvou černou. Dominantní pozici zaujímá právě bílá, a vypadá to, že se na první příčce udrží ještě několik let.

Bílá je dobrá.
Bílá barva je symbolem technologické vyspělosti. Do bílé barvy se ladí nejen automobily, ale také obchody a většina produktů. Nejen že se na bílá auta nejsnadněji umisťuje reklama, bílá je prostě jasná móda. Za bílou barvu si dokonce u výrobců připlatíte v průměru asi tři tisíce oproti jiným základním barvám. Poptávka po bílých autech ještě stále poroste. Již to není barva jen pro luxusní limuzíny, postupně se rozšiřuje i na modely nižších tříd.

Žebříček oblíbenosti barev ve světě:
1.       Bílá – 37%
2.       Černá – 18%
3.       Stříbrná – 11%
4.       Šedá – 11%
5.       Červená – 6%
6.       Modrá – 6%
7.       Béžová hnědá – 6%
8.       Žlutá – 3%
9.       Zelená – 1%
10.   Ostatní barvy – 1%

Sezonní tóny
Doplňkové barvy pro letošní sezonu budou například jasně červený odstín s růžovým nádechem, nebo temně šedá se zelenými odlesky. Módní barvy se postupně vyvíjejí podle trendů v módě i v architektuře. Každým rokem vznikají barvy nové, popularitu dostávají také pastelové barvy. Vypadá to, že na silnicích bude čím dál barevněji. To jsou však jen módní hity, které si oblíbí jen ten, kdo se chce zviditelnit a vystupovat z davu.

Není bílá jako bílá.
Bílá barva je však stále nejoblíbenější. Také ale neustále přibývá odstínů jednotlivých barev. Jen bílá jich má hned několik, od čistě bílé, po všemožně krémové, až po perleťové odstíny. Bílá však není jedinou barvou rozmanitých odstínů, například hnědá jich má hned jedenáct druhů, žlutá šest, a zelená sedm.