Jíst se musí

Jídlo je pro člověka základním kamenem pro to, by přežil. Můžete jíst maso nebo jenom zeleninu a ovoce, můžete držet jakoukoliv dietu, ale vždy musíte něco sníst. A od toho tady máme potravinářský průmysl.

Potravinářský průmysl je závislý na prvotních surovinách. Vypěstovat zemědělské plodiny, vychovat skot, drůbež, prasata, ale také produkovat mléko, vejce apod. to zaměstnává řadu firem a řadu lidí ve všech zemích. Můžeme se snažit hospodářským zvířatům vytvořit co nejlepší podmínky k růstu, ale faktem zůstává, že jsou jen jídlem pro člověka.

ovoce a zelenina

Většina zemědělských produktů je zpracovávána a neprodávají se přímo. Např. z obilí se vyrobí mnoho druhů mouky, z ovoce šťávy či marmelády a tady pomáhá potravinářskému průmyslu Schoellerallibert, firma, která vyrábí potravinářsky nezávadné plastové nádoby, boxy a kontejnery, ve kterých se dají sypké, ale i tekuté potravinářské suroviny převážet tak, aby nebyly kontaminované žádnou nečistotou. Plast je velmi důležitým materiálem, bez kterého by se potravinářství neobešlo. Představa, že se plastům lidstvo může vyhnout a že by se měla snížit jeho spotřeba je značně mylná.

maso

Kupujeme potraviny v supermarketech a ani nepřemýšlíme, jakou cestu musely urazit, než se do regálů dostalo. Měli bychom upřednostňovat potraviny, kterou jsou tzv. regionální. Všude se mluví o uhlíkové stopě a o tom, jak zatěžujeme planetu, ale že si necháme do obchodů dovážet zboží z dalekých krajin, když rostou i u nás a mnohdy mají lepší chuť. Tisíce kamiónů brázdí Evropu a převáží zboží z jednoho koutu Evropy do druhého. Možná bychom značně ulevili planetě, kdybychom se zamysleli nad tímto prostým faktem.

Řešit jídlo muselo lidstvo od nepaměti a uživit se bude i jeho starost do budoucna. Hledat nové možnosti, jak nás všechny uživit, je důležitý úkol, který trápí mnoho vědců, kteří na tom pilně pracují.