Když podlahu, tak dřevěnou!

Stavíte anebo renovujete dům? Uvažujete nad tím, z čeho vyrobíte podlahu? Jaký materiál zvolit, aby se vám líbil a dlouho vydržel?
Pokud jde o povrch místnosti, máte na výběr celou řadu materiálů – od těch tradičních až k těm moderním. Pokud jde o moderní typy materiálů, pak můžete zvolit vinyl, PVC, lamino, klasické linoleum, marmoleum, kámen, keramické obklady, a samozřejmě dřevo. A tím tento výčet samozřejmě nekončí.dřevěná podlaha v ložnici.jpg

Podle čeho tedy vybírat ten pravý materiál, který vás nezklame?

Jedním z důležitých kritérií, která pro vás budou rozhodující, je samozřejmě vzhled. Všichni už dopředu víme, co se nám líbí, a co ne, a to, co se neshoduje s našimi představami, je tedy už dopředu vyloučeno ze hry.
Zvážit samozřejmě musíte i to, k jakému účelu hodláte povrch nejčastěji využívat, v jaké místnosti se bude nacházet. Je totiž zásadní, jak moc bude zatěžovaný, a jakým způsobem. Zda bude odolávat vysoké vlhkosti, hrubému zacházení, vyšším teplotám – podlahovému vytápění anebo naopak mrazu, a tak dále.
Důležitá je samozřejmě i cena. Ta se projeví především v případě, kdy budete mít zájem o nějaký luxusní přírodní materiál. Většina lidí má svou finanční hranici – strop, za který si nemůže dovolit jít.kmen stromu.jpg
Ovšem když mluvíme o ceně, je rozumné zvážit i životnost vybraného materiálu. Jsou materiály – především ty přírodní, které vám bez potíží vydrží po celý život, a jsou i takové – především ty umělé, které budete muset po pár letech vyměnit. Proto si vždy důkladně spočítejte, zda se vám vaše investice vyplatí.
Jestliže hledáte ideální kompromis, vsaďte na dřevo. Má spoustu skvělých vlastností, dlouhou životnost, a navíc skvěle vypadá. A pokud nebudete chtít mít doma žádný exotický zázrak a vystačíte si například se smrkovými podlahovými palubkami , pak se vám cena takového povrchu jednoznačně vyplatí.