Krasobruslení není sportem pro princezny!

Když se řekne krasobruslení, většina z nás si představí malé holčičky či slečny, oblečené v punčoškách, krátkých sukýnkách se spoustou flitrů. Mimo toho si představíme také ladné pohyby a takové nějaké klouzání se do hudby po ledové ploše, které vypadá naprosto nenáročně a opravdu jednoduše. Občas nás z tohoto pocitu vyvede krasobruslařka, která se točí v pozicích s nohou za uchem či skáče nějaké piruety a celá hala aplauduje.

Tak takhle to vidím jako laik v televizi. V každém případě většina z nás tak vidí i muže na ledě. Často se říká, že kdo z mužů dělá krasobruslení, je tak zvaně čtyř procentní. Je to pravda? Rozhodně ne. Zjistila jsem totiž, že krasobruslení je opravdu jedním z nejtvrdších a nejobtížnějších sportů vůbec.

Celoroční příprava

Krasobruslaři se připravují takřka celoročně. Obdobně jako tenisté. Toto se však netýká pouze krasobruslařů na vrcholové či reprezentační úrovni, ale i malých děvčátek a chlapců. Pokud skončí sezona na ledě, což se z pravidla děje kolem měsíce března, nastává období suché přípravy a začíná pěstování fyzické kondice. Z pravidla mají děti měsíc volno o prázdninách. To je na tomto sportu příjemné.

Děti mají prázdniny nejen ve škole, ale také ve svém sportovním klubu. A od července už se děti pomalu vrací na led, aby zahájily sezónu tvrdým tréninkem na soustředění. Většinou pak trénují celý měsíc třikrát denně na ledě a dvakrát v tělocvičně, přičemž je potřeba myslet na to, že k tomu všemu ještě musí stihnout balet a základy gymnastiky. Takové tréninkové dávky by porazily i dospělého chlapa.

Síla, rychlost, odraz, rozsah

Pokud chcete, aby i Vaše dítě bylo krasobruslařem a myslíte si, že k tomu má předpoklady jenom proto, že nevydrží ani chvilku sedět, můžete se splést. Kromě toho, že pokud dítě má bruslit, musí být poměrně silné a rychlé, musí umět také hezky vysoko skákat a také by mělo mít adekvátní rozsah. Co si budeme říkat, rychlosti se dá částečně naučit, síla se dá natrénovat, vytrvalost také, rozsahy se dají také velmi dobře natrénovat, ale co se odrazových schopností týče, může to být základním ukazatelem toho, jak asi bude kariéra dítěte vypadat.

Nicméně, pokud neuvažujete o tom, že Vaše dítko bude olympionikem, což je tak zvaně mission impossible, není to opravdu to nejpodstatnější. A není nejpodstatnější žádný z ukazatelů. Jediným ukazatelem, který opravdu může rozhodnout o kariéře bruslaře tady u nás v republice je to, zda je dítě pracovité a chce opravdu pracovat na tom, co trenér považuje v danou chvíli za nejdůležitější.

Psychická kondice

Stejně jako u tenistů i u krasobruslařů je důležité, aby děti či dospěláci byli opravdu v dobré psychické kondici. Pokud totiž budou mít natrénováno a budou psychicky rozhození, může se stát, že z nich bude Verner. Tedy náš téměř nejúspěšnější krasobruslař v historii vůbec, který však svým nevyrovnaným výkonem nedosáhl toho, čeho byl fyzicky pravděpodobně schopen. Dbejte tedy na to, aby Vaše děti, nejen kvůli bruslení, byly vždy v psychické pohodě.