Který kouzelník je nejmocnější?

Mnoho mágů je ve svých domovských fantasy světech považováno za nejmocnější. Máme tu například Gandalfa z Pána Prstenů, nebo Albuse Brumbála ze série knih o Harry Potterovi. Jak by si ale vedli, kdybychom je porovnali mezi sebou? Jistě, v různých dílech má magie různá pravidla. Není tedy jednoduché porovnávat je mezi sebou, přesto se o to pokusíme.kouzelnická kniha

Jako základ pro porovnání budou sloužit věci, které s pomocí magie vykonali. Porovnávat budeme několik kouzelníků. Kromě již zmíněného Gandalfa a Albuse Brumbála to bude Šmendrik z Posledního jednorožce a Mistr z Čarodějova učně.

Vezmeme to podle abecedního pořádku. První tedy přijde na řadu Albus Brumbál, dlouholetý ředitel školy Čar a kouzel v Bradavicích, nositel spousty titulů i Merlinova řádu první třídy. Známý je především svým odporem proti Lordu Voldemortovi a soubojem s černokněžníkem (a svým bývalým milencem) Grindelwaldem. Po jeho smrti kouzelníci dokonce převzali jeho jméno místo Merlinova (kterému se prý mocí vyrovnal). Neříkají již „Díky Merlinovi“, ale „Díky Brumbálovi“. Rozhodně je to velmi mocný kouzelník.

Gandalf Šedý, později Bílý, má mnoho jmen. Gandalf, Mithrandir, ovšem jeho pravé je Olórin. Dá se debatovat, zda je ho možné zařadit mezi kouzelníky, neboť není člověk. Je Maia, nižší bůh. Spolu s ostatními byl poslán do Středozemě, aby učil tamější obyvatele moudrosti. Ač je známý především svou prací s ohněm, jeho hlavním činem je bezpochyby boj proti Sauronovi. Byl zároveň nositelem jednoho ze tří Prstenů moci. Dostal jej od Círdana Stavitele lodí, aby mu pomáhal v jeho práci.letící čarodějnice na koštěti

Mistrovo jméno pro nás zůstává neznámé. Během celé knihy (na které autor pracoval plných deset let) se jej nedozvíme. Naveden se tváří jako mlynář, ovšem zároveň své tovaryše učí magii. Má také smlouvu s postavou nazývanou Kmotříček, ovšem je silně implikováno, že jde o ďábla. Aby si udržel své postavení a moc, každý rok jednoho ze svých tovaryšů zabije. Zároveň pro Kmotříčka mele to, co je původně považováno za mouku. Později se dozvíme, že jde o kosti. Víme, že umí měnit vnější podobu a umí vidět na dálku, pokud si to přeje.

Šmendrik je zvláštní případ. Začíná jako totální nekňuba, neschopný ani toho nejmenšího kouzla. Jeho učitel mu řekl, že jeho moc je velká, a že nebude stárnout, dokud se ji nenaučí ovládnout. Šmendrik se později setká s jednorožkou a cestují spolu, aby osvobodili její druhy ze zajetí krále Morana a jeho Rudého býka. Právě ten je napadne, když se přiblíží ke svému cíli. Šmendrikovi se podaří situaci zachránit tím, že promění jednorožku na člověka. Po nějakém čase se mu povede proměnit ji zpátky.

Tak, zde to máme. Pokud má být mé hodnocení upřímné a objektivní, tak pořadí bude Gandalf, dále Šmendrik (který dokázal proměnit nesmrtelnou bytost na smrtelnou a naopak), Albus Brumbál a nakonec Mistr. Co vy, souhlasíte s tímto pořadím?