Maminky musejí spát déle

Je známo, že jedna žena zastane to, co dvacet mužů, a ještě kvalitněji, lépe a rychleji. Fakt, o kterém nemůže nikdo pochybovat. Ženy umějí dělat několik věcí najednou, a ve chvíli, kdy se z nich stanou matky, je nasnadě si ji splést s robotem. Zastane všechno od domácnosti, přes potomky až po vlastní práci.  Říká se tomu multitasking, být schopné udržet v běhu nejenom vlastní program, ale i celé domácnosti, dětí a koníčků. Z tohoto důvodu také potřebují mnohem více energie.

Více starostí

Vzhledem k tomu, že ženy mají v průměru až o šedesát procent starostí více než muži, jejich mozek je také mnohem vytíženější. Zatímco otec má zpravidla jedinou práci, a to zabezpečit rodinu finančně, tedy nemá na starosti nic jiného, než denně chodit do práce a vydělávat peníze. Starostí matek je tak úplně všechno ostatní. Veškeré domácí práce, vaření, starost o dítě nebo i více dětí, vlastní dennodenní zaměstnání. Z toho by se jednomu zatočila hlava.

Zdravý spánek je lepší než lékař

Aby matky zůstaly zdravé a spokojené, je pro ně nejdůležitější zdravý spánek, mnohem důležitější, než je pro muže. Vědci z univerzity ve Velké Británii zjistili, že čím více využíváte přes den svůj mozek k různým aktivitám, tím delší by měl váš spánek být. Spánek je jediná chvíle, při níž mozek skutečně odpočívá a nabírá energii na další den plný událostí a nutností. Ženy vytěžují mozek mnohem více, navíc kombinují více sfér a přemýšlejí v komplikovanějších a tedy náročnějších kruzích – z toho důvodu potřebují během dne mnohem více energie než muži, což přirozeně znamená, že musí přes den více spát.

Výpočet hodin spánku

Na rozdíl od mužů, ženy řeší více věcí najednou, proto delší odpočinek. Vědci z Loughborough University ve Velké Británii pak spočítali, jaký by měl být ve skutečnosti spánkový režim pro vytížené matky. Ve výsledku je však tento odpočinek dlouhý přibližně o tři hodiny týdně delší než u mužů.

Průměrné hodnoty

Říká se, že člověk potřebuje šest až osm hodin spánku každý den – matka tedy potřebuje asi o půl hodiny více než otec.