Není to pro každého

Tento obor by měl studovat ten, kdo o problematice práva něco ví, tento obor ho přitahuje, nebo má v rodině či mezi přáteli někoho, kdo v tomto oboru pracuje. To může značně usnadnit studium informacemi, které od vystudovaného právníka můžete dostat. Pokud chcete studovat práva, musíte samozřejmě získat maturitu, zdárně složit přijímací zkoušky a zapsat se ke studiu.

Nebaví vás biflování?Pokud nemáte rádi, když se něco musíte učit nazpaměť, raději zvažte výběr jiného oboru. Dost často si budete muset pamatovat různé části zákonů, spisové značky a hlavně hmotnou část – tedy teorii z učebnic. Každá fakulta má svůj studijní program a řád, a každá fakulta má svá specifika, se kterými se studenti včas seznámí.

Nejde jen o učení
Student musí prokázat, že disponuje logickým myšlením, abstraktním uvažováním, dokáže myslet ve spojitostech, umí se odprostit od sociálního cítění a musí prokázat další řádku nelehkých dovedností. Spousta lidí si myslí, že se stačí naučit zpaměti nějaký ten zákon, a je z vás rovnou magistr. Jde o obecně rozšířený omyl.

Jak se tedy studuje na právech?
·         Musíte do školy chodit, vyučující většinou vyžadují vaši přítomnost
·         Musíte plnit úkoly, které vám ale nezaručí postup k zápočtu
·         Je dobré se učit průběžně, za semestr se nahromadí hodně látky, těžko se pak ztráty dohání
·         Budete muset ovládat vyhledávání informací, což se zdá jednoduché, ale není tomu tak
·         V knihovně budete jako doma
·         Budete si muset psát vlastní poznámky, abyste měli jistotu, že neobsahují chyby
·         Obvykle dostanete hromadu úkolů na krátký čas
·         Zkouškové znamená, že se budete učit i místo spánku, v jeden týden můžete mít všechny zápočty i zkoušky, budete ve stresu
·         Budete se učit jak teorii z přednášek a doporučené literatury, ale i praxi v podobě seminářů, kde si zjednodušeně řečeno budete hrát na žalobce, soudce i advokáty, a všechna svá rozhodnutí budete muset zdůvodnit zákony, vyhláškami, předešlými rozhodnutími soudu apod.
·         Budete umět soukromé i veřejné právo, státnice budete skládat z obojího (občanské, správní, obchodní, trestní)
 
Toto je jen malý výčet toho, co vás na právnické fakultě čeká. Z pohledu neznalého člověka to vypadá trochu jako peklo. Nicméně pokud máte o právo zájem, chcete být prospěšní společnosti a máte potřebnou mozkovou kapacitu, jděte do toho. Nikdo učený z nebe nespadl, a i z vás může být jednou skvělý právník, který na krušné začátky na právnické fakultě bude jednou vzpomínat s úsměvem ve své kanceláři.