Neviditelná technologie


Za posledních několik desítek let udělalo lidstvo ve svém vývoji neuvěřitelný pokrok. Když si vzpomeneme, kdy začaly například mobilní telefony, které jsou dnes natolik běžné, že už se bez nich neobejdeme, tak se až zatají dech. Totéž se dá říci i o počítačích. Stejně tak mě fascinují stále nové a nové vynálezy, které ovlivňují život člověka, ačkoliv si to mnohdy ani neuvědomuje.

Jedním takovým vynálezem je nanotechnologie.Kdybych měla tuto velice složitou technologii velice zjednodušit, asi bych použila jednu úžasnou větu z neméně skvělého filmu. Mimikry je, když se ztratí. Tak tady bych řekla – nanotechnologie je, když to nevidíš. O to tam právě jde. Produkty, které využívají tuto nanotechnologii, jsou dokonalost sama.

Využití našly ve

·         výpočetní technice
·         elektronice
·         optice
·         medicíně 
·         textilním a obuvnickém průmyslu

A ty poslední dva jsou právě ty produkty, které se týkají každého z nás.

Suchá záda i v dešti

Textilní výrobky, ošetřené touto moderní technologií

·        odpuzují vodu
·        jsou odolné proti zašpinění 
·        snadno se čistí

Používají se tedy na

–         trička
–         čepice
–         kalhoty
–         košile
–         bundy

Jaká to krásná představa mladé maminky, která oblékne svého potomka do textilních produktů, které byly upraveny pomocí nanotechnologie a on přijde večer z pískoviště téměř čistý a z procházky mokrou trávou se suchýma nohama. Nanotechnologie se totiž používá nejen na oblečení ale i na produkty obuvnické.

A kdo je vyznavačem nocování v kempu nebo třeba pod širákem, jistě ocení tuto technologii, která se používá i na produkty z řady outdoorového vybavení. Není potřeba se obávat nějakých nežádoucích reakcí na pokožku. Tento nátěr je pro zdraví člověka absolutně neškodný. A neviditelný. Kdo ví, kam tento vývoj půjde. Tak trochu mi to totiž připomíná jednu pohádku.  Ale tam bylo neviditelné celé oblečení.