Pilný jako včelka

Když jsem se zamyslela nad tím, který ze živočichů je ve svém životě nejpilnější, a tudíž největší producent, napadla mě nejprve slepice, pak kráva. Nakonec tuto anketu vyhrála včela.

Jistě, kráva dává téměř po celý svůj život mléko. Nakonec dá i sama sebe. Slepice po snesení určitého počtu vajec udělá, sice také nedobrovolně, ale také to samé. A včela? Sice také ne až tak moc dobrovolně, ale dodává nám

Ø  med
Ø  vosk
Ø  propolis 
Ø  mateří kašičku.

Znáte nějakého jiného živočicha, který dokáže vyrobit tolik produktů?

Včely to mají vychytané

·         Med – nejznámější včelí produkt.Včely ho používají jako my, k jídlu. My jsme ještě zjistili, že má antibakteriální účinky. Proto se používal v lidovém léčitelství na rány, popáleniny a vředy. A ještě jedna medová vychytávka – když namažete ránu pod obvazem, budete ušetřeni bolestivého odtrhnutí.

·         Vosk– už staří Egypťané poznali, jak dobře se dá tato surovina využít. Krom jiného měla zásluhu na povrchové úpravě dřeva a v kosmetice. V antickém Římě byl včelí vosk natolik považován, že se z něho stalo platidlo. Něco podobného u nás zavedl Karel IV. Včelí vosk byl součástí daní. Jeho využití je však v dnešní době o hodně širší.

Nejzajímavější je ale v podobě tmelící látky při operacích lebky. A víte, kde se bere lesk lentilek? Pomáhá k tomu látka E 901 a tou je včelí vosk.

·         Propolis– my ho natíráme na dásně jako povrchové anestetikum, ale včely ho mají jako stavební a mumifikační materiál. Když se někde objeví nějaká ta prasklinka, tam se zatmelí. A když v úlu zahyne vetřelec a je moc velký, tak se obalí propolisem a vytvoří se tak jakási mumie, aby se to tam dalo za pár dní vydržet.

·         Mateří kašička – tu produkují mladé dělnice po dobu pouhých osm dní svého života. Slouží jako potrava pro matku a larvy. Nám prodlužuje mládí a život.