Pořizovací cena je teprve základ

Jak si spočítat, na kolik vás miláček na čtyřech kolech skutečně vyjde? Auto je nejdražší položkou v rodinném rozpočtu – ano, mnohdy dokonce dražší než samotné náklady na bydlení, jste-li v nájmu. Při výběru automobilu se neorientujte jenom na jeho pořizovací cenu – to není ani zdaleka všechno. Nezapomínejte, že musíte platit za jeho

–          Servis
–          přezouvání gum
–          emise
–          pravidelné kontroly
–          povinné ručení
–          havarijní pojištění
–          připojištění

Nedá se nejspíš přesně určit, za co se peníze rozkutálejí a na co všechno vás to přijde. Taky si jenom málokdo vede záznamy o tom, kolik ho auto a jeho provoz stojí. Nejlepší je mít služební auto – platíte jenom za najeté soukromé kilometry, a o nic jiného se nemusíte starat, protože veškerý servis zaplatí zaměstnavatel – vy jenom jezdíte. Firmy, které mají spoustu aut, sledují svá auta, která půjčují zaměstnancům. Dokonce celá oddělení dávají pozor na to, co se s motorizovanými vozy děje.

Úplně přesně si nejspíš nespočítáte, kolik vás to vyjde, ale přece byste měli přemýšlet dopředu, co všechno vás bude koupě automobilu stát.

Zeptali jsme se expertů

Jedno je jisté – údržba automobilu není levná. Experti spočítali, že za garážované dva roky staré auto střední třídy dáte měsíčně asi osm tisíc korun po jeho koupi. Nejvíce zaplatíte na pojistkách (havarijní pojištění a povinné ručení). Velmi vysoký je také pravidelný servis. Nezapomeňte si zjistit, kde se u nás prodávají náhradní díly do vašeho teoretického automobilu, kolik stojí servis, jak moc je auto poruchové. Nezapomeňte si srovnat cenu povinného ručení a také si zjistěte, jak drahý je autorizovaný servis.

Dokonce kdybyste jednou za pět let auto obměňovali za nové a staré prodali, stále jste v obrovské ztrátě. Automobil ostatně není žádná investice – nikdy vám nic nevrátí, a navíc vás ještě ohrožuje na životě. Nezapomínejte na fakt, že nejvíce úmrtí nastává právě na silnici.