Učení je základ


Uč se, nebo…Tuto větu jsme všichni jako malé děti školou povinné slýchali doma i ve škole. Každý nám vštěpoval, že se musíme dobře učit, abychom neskončili jako popelář nebo kuchař. Vysvětlil vám ale někdy někdo, co je to vzdělání?

Vědomosti. Čerpáme je z učebnic, z knih, z internetu, časopisů – odevšad, odkud je to možné. Musíme ale vědět, které vědomosti nám budou dobré, a které jsou pro nás zbytečné. Základní vědomosti si vštěpíme na základní škole, a nadále je můžeme prohlubovat na střední škole, buď s maturitou, nebo vyučením.

Za vzdělání by se dalo označit úspěšné zakončení studia na středních a vysokých školách, protože se odnepaměti předpokládá, že pouze lidé s maturitou nebo diplomy z vysokých škol mají úroveň, protože jsou vzdělaní.

Předpokladem pro vzdělání je vědět, čím se chci v životě zabývat, a také si musíme uvědomit, že živit se řemeslem není hanba. Nikdy neplatilo, že člověk s vystudovanou vysokou školou je automaticky inteligentní, má ty správné názory, a bude vydělávat hodně peněz. Totéž může i vyučený člověk. Hlupákem může být jak člověk s diplomem, tak s výučním listem.

Vzdělání je soubor všeho, co si člověk během života osvojí za doby studia na střední, vysoké škole, ale i na učilišti. Bez vzdělání nebudete vědět nic navíc kromě toho, co jste získali na základní škole, a tam toho, ruku na srdce, moc nebylo. Vždyť je to také škola základní.

Pokud nestudujete, ale chodíte do práce, máte každodenní starosti, nezanevřete na vzdělání. Nemusíte chodit znovu do školy, nemusíte se zapisovat na večerní kurzy japonštiny, ani nemusíte zkoušet vyučení.

Čtěte. Kupujte si, nebo půjčujte knihy. Vyberte si obor vašemu srdci blízký. Začněte s lehčí literaturou, postupně si čtěte všechno, co vás zajímá.
Čtení je prostředkem, kterým získáváme vzdělání. Nepotřebujete učitele. Buďte sami sobě učitelem. Čtením si zapamatujete mnohé informace, a slovy klasika – I skladník si může přečíst Vergilia v originále.

Budete překvapeni, kolik informací si zapamatujete. Nemusíte se hned zabývat jadernou fyzikou, ale skvělým začátkem je třeba historie. Zajímejte se o svět okolo sebe, tím bude vaše vzdělání možná cennější než to, které jste si odnesli z jakékoliv školy, kterou jste dokončili.