Věčné zimní téma – jak naložit s topením

Toto závažné téma je ve všech médiích neustále přetřásáno. Firmy s dodávkou energií se předhánějí v nadstandartních službách, ve kterých se někdy obyčejný odběratel ztrácí. Současní dodavatelé se snaží nabídnout nejenom pro domácnosti lepší podmínky a pokud chce odběratel odejít od současného dodavatele, umožňují mu i změnu přes internet, aby nemusel tento přechod řešit složitě v pobočkách firmy.

Je dobré si uvědomit, že čím je větší konkurence, tím je nižší cena konečného dodavatele energií – jedině toto je dobrá zpráva  pro nás, obyčejné odběratele (domácnosti). Stručně vás seznámíme, za jakou službu s dodávkami energií platíte.

Zemní plyn, který se ztrácel a zase se může ztrácet mezi Ruskem a Ukrajinou – toto téma zůstává stále velmi aktuální. I když tuzemská spotřeba plynu je nižší než v uplynulých letech, tranzit přes naši republiku do zahraničí je stále vyšší. A nejenom toto ovlivňuje cenu plynu. 
Cena dodávky zemního plynuplatí vždy po celý rok a skládá se:
 
·         z regulované složky, kterou stanovuje Energetický regulační úřad. Tato cenazahrnuje: přepravu a distribuci plynu + službu operátora trhu. Tato cena je pevná a neměnná, tu nemůže zákazník v žádném případě ovlivnit
 
·         samotné dodávky plynu + ceny za uskladnění plynu v zásobnících na plyn + cenu, která vyrovnává sezónní výkyvy + obchodní marži DODAVATELE. Cena neregulované složky tvoří až 70% výsledné ceny dodávky zemního plynu. Jakého DODAVATELE si zvolíte, takovou budete mít cenu plynu.
 
·         Cenové nabídky různých DODAVATELŮ si můžete porovnat v internetových kalkulačkách.
 
 
Elektrická energie se dá ušetřit jen změnou dodavatele, který vám nabídne nejvýhodnější cenu denního a nočního tarifu.
 
Cena dodávky elektřinyplatí vždy po celý rok a skládá se:
 
·         z regulované složky, kterou stanovuje Energetický regulační úřad.
Tato cenazahrnuje: distribuci elektřiny – náklady potřebné k vykonání odpočtů, k údržbě a rozvoji elektr. soustavy – to je přibližně 40% z ceny, která se zaplatí správci. Cenu zavelikost jističe nebo jističů, které máte ve své domácnosti.

Pokud máte ve své domácnosti náročné elektrické spotřebiče, tak musíte mít i silnější jističe = vyšší náklady + cenu činnosti firmy – tak zvaného operátora, který je vlastněný státem + systémové služby, které zahrnují poplatky pro provozovatele, který zajišťuje výpadky nebo nárůst spotřeby energie. Cenu za podporu zelené energie (obnovitelné zdroje), která vyrovnává rozdíl energie při její výrobě.

Cenu za dvojitou daň =21% DPH + daň z elektřiny (vše odvádí dodavatel elektřiny. Osvobození od daně jsou pouze odběratelé ekologicky šetrné elektřiny – vodní, větrné, sluneční.

·         z neregulované složky, která je složena ze silové elektřiny (tvoří přibližně 50% z výsledného vyúčtování) – to je skutečně jediná složka, kterou můžete ovlivnit tím, že si vyberete pro vás vhodného dodavatele. Pak platítepevnou cenu za měsíc, která zahrnuje v konečném vyúčtování evidenci, odpočty a další činnost vašeho dodavatele.
 
 
 
Uvědomte si, že v dnešní době by domácnost neměla být závislá pouze na jednom zdroji tepla.  Od různých firem jsou nabízeny velmi úsporné systémy vytápění domů. Úspory těchto nabízených služeb mohou být značné, pokud se rozhodnete pro takový topný systém ve svém domě, který maximálně využije toho, co máte: plyn, dřevo, uhlí, brikety apod.

Samozřejmě, že bude záležet na tom, jestli se rozhodnete využívat plně pohodlí, když budete mít například plně automatizovaný plynový kotel nebo budete i jinak soběstační, budete topit dřevem, dřevěnými briketami, uhlím a plyn budete využívat jako váš záložní zdroj. A elektřinu budete využívat ve výhodných cenách jako noční proud.