Volání a data v zahraničí – jak bylo a jak bude?

Málokdo si dnes vzpomene na první mobilní telefon, který si mohli zakoupit tehdejší zákazníci společnosti Eurotel. Telefon stál neskutečných 60 000 Kč a vážil přibližně 4,5 kilogramu. Neomezený tarif, jak ho známe nyní, nepřipadal vůbec v úvahu, platily se odchozí, ale dokonce i příchozí hovory – a to v rámci České republiky. V roce 1991 byla představa dnešního mobilního telefonu, který nabízí nepřeberné množství funkcí a aplikací, do jisté míry značnou utopií, ale pokrok se nezastavil.  

Co je to vlastně ten „roaming“? Roaming poskytuje možnost využívat naplno mobilní telefon v zahraničí. Jedná se o hlasové a datové služby. Není to tak dávno, určitě si vzpomenete na to, jak zavolat ze zahraničí bylo drahé, kolikrát stačila jedna sms pro celou rodinu s textem: „Dojeli jsme dobre, mame se dobre, pocasi je dobre“. Bez háčků a čárek, hlavně pohlídat délku sms, pouhých 160 znaků na jednu zprávu, ani o jeden víc.

Dnes je situace jiná. Ceny jsou příznivější, ale je nutno podotknout, že u některých lidí přetrvávají obavy, že volání ze zahraničí je luxus, který si nemohou dovolit. Evropská unie reguluje roamingové poplatky, určuje maximální ceny roamingu pro mobilní operátory, kteří mají povinnost se těmito cenovými stropy řídit. Aktuální stav je takový, že k 15.7.2017 přestanou zákazníci platit za roaming v zemích EU.

Pokud se vydáte na dovolenou před tímto datem, roaming Vám bude účtován. Mobilní operátoři nabízejí cenově zvýhodněné datové balíčky a různé tarify pro hlasové služby. Před odjezdem na dovolenou je určitě vhodné zjistit Váš aktuální roamingový tarif a vybrat jej podle toho, kam cestujete a jaké služby budete využívat.

Kde najdete ceny roamingových služeb?

Ceny Vám sdělí:
·         na pobočce Vašeho poskytovatele telekomunikačních služeb
·         na zákaznické lince
·         na webových stránkách/v mobilní aplikaci
V neposlední řadě obdržíte informace ve formě sms, jakmile překročíte hranice České republiky.