Vozidel s tažným zařízením v České republice přibývá

Tažné zařízení na auto můžete montovat sami, ale s autorizovaným servisem máte situaci jednodušší v tom smyslu, že nemusíte absolvovat prohlídku na Stanici technické kontroly. Servis nejen, že tažné zařízení namontuje předpisově, za svou práci také ručí a budete ji mít potvrzenou v typovém listu. Pak už stačí jen odebrat se na Dopravně správní odbor městského úřadu.

tažné

Montáž svěřte raději pověřenému servisu

Montážní firma musí mít tzv. „pověření“, je autorizovaným specialistou k instalaci tažných zařízení. Samotná mechanická část nebývá takovým úskalím, obtížnější situace vzniká u zajištění elektrické přípojky. To se týká především nových vozidel, která jsou vybavena technologií CAN-BUS. K tomu jsou zapotřebí moderní diagnostická měřidla a programovací nástroje pro řídící jednotku vozu. Je nutné totiž zajistit vložení oprávnění a změny v databázi pro případ jízdy vozidla s přívěsem. Specializované firmy jsou všemi potřebnými pomůckami vybaveny. Nová auta jsou zkrátka nadupána elektronikou a nejsou to již stařičké ryze mechanické škodovky 120 L.

V případě, že si necháte montovat tažné zařízení v autorizovaném servisu, budete platit pouze registrační poplatek za přihlášení „tažné koule“, který činí 100 korun. Jestliže si montujete kouli sami, eventuálně v servisu bez „autorizovaného pověření“, musíte navíc absolvovat kontrolu na STK, která vás bude stát 250 korun.

přípojka

Jaké doklady potřebujete pro zapsání tažného zařízení do technického průkazu?

  • Musíte vyplnit předepsaný formulář. Jedná se o žádost ve smyslu změny údajů v centrálním registru silničních vozidel v České republice.
  • Nezapomeňte na „velký techničák“.
  • S sebou musíte mít také osvědčení o technickém průkazu.
  • Bez typového listu tažného zařízení jej nelze do technického průkazu uvést. Případně postačí protokol ze stanice STK, která provedla kontrolu montáže zařízení.
  • Pokud jste fyzická osoba, musíte mít s sebou občanský průkaz, nebo stačí ověřená kopie OP notářem.
  • V případě právnických osob musí dotyční na úřad přinést živnostenské oprávnění, případně výpis z obchodního rejstříku. Možné jsou i varianty s ověřenými kopiemi těchto dokladů.