Změny obsahu internetu a jeho používání

Zatímco na začátku své existence byl internet jen vědeckým pokusem, poté snadnou cestou komunikace mezi pár univerzitami, a nakonec se začal šířit mezi běžné lidi, výrazně se měnil i jeho obsah. Asi nikoho nepřekvapí, že dlouhou dobu internetu vládl text. Nejprve jen neformátovaný text v čisté podobě, později různě barevný a velký díky HTML, ale stále to byl text. Příčina byla docela jasná. Tehdejší internet dosahoval jen zlomku dnešních rychlostí. Stahovat cokoliv jiného, než text bylo peklo.
Rychlost šla časem nahoru. Objevily se tedy obrázky. Nejprve v příšerném rozlišení, a i tak se stahovaly dlouhé desítky vteřin. Jak čas plynul, internet se stále zrychloval a množství lidí, kteří ho používali, rostlo. Web tak plnily obrázky více a více.
dotyková obrazovka
Jako poslední přišlo video. Video je ve své podstatě velké množství obrázků obohacených o zvuk. Z toho je jasné, že přenášet po internetu video není úplně sranda. Nemusíme nejspíš ani tak moc do minulosti. Většina z vás si jistě pamatuje, jak pomalu se videa na internetu načítala jen pár let dozadu. A to teď nemluvíme o žádných full HD nebo 4K videích, ale o malém rozlišení!
dotyková obrazovka
Pravdou je, že rychlost webu za posledních několik málo let pokročila naprosto nepředstavitelně. A díky tomu je dnes video všude. Jsou ho plné sociální sítě, jsou tu sociální sítě zaměřené jen na video… prakticky nenajdete na internetu stránku bez alespoň jednoho videa. K tomu si připočtěte fakt, že se velká část televizního vysílání a dřívějších všudypřítomných videopůjčoven přesunula na internet. To je taky jeden z hlavních důvodů, proč podíl přenosu videa na internetu neustále roste. Už nyní je dokonce největší. A nevypadá to, že by to mělo cokoliv změnit. Ale kdoví? Žezlo by za pár let (a nejspíš ani ne příliš mnoho) mohla převzít například virtuální nebo rozšířená realita.